Wędrówka po Ameryce Południowej. Wędrówka przez uczucia

W minioną sobotę podczas kolejnego wieczoru argentyńskiego w Stajni Chojnów do Ameryki Południowej przeniosła nas tym razem Carmen Azuar i Tomasz Kaszubowski. Ich koncert muzyki latynoamerykańskiej- „El Vagabundo”, czyli „Wędrowiec” – był muzyczną wędrówką po krajach Ameryki Łacińskiej, jej historiach, legendach i w końcu: uczuciach. Całości dopełnił wizualny element slajdów dobranych  przez samą Carmen do muzyki, piosenek i wyrażanych przez nie uczuć.

Carmen Azuar i Tomasz Kaszubowski

Wielkie namiętności, silne miłości, żywiołowość,  zazdrość, impulsywne reakcje to cechy, które kojarzą się z Ameryką Łacińską. Umiłowanie do takich skrajnych, teatralnych, emocjonalnych gestów przypisuje się spuściźnie po hiszpańskich konkwistadorach, których wielu pochodziło z gorącego południa Hiszpanii, gdzie też urodziła się Carmen (dokładnie w Alicante). Zdjęcia przedstawiające bogate, karminowe, rozpostarte w żywiołowym tańcu suknie kobiet tańczących walc peruwiański czy namiętne grafiki przedstawiające pary w uścisku tangowym, obrazowały te gorące uczucia. Carmen nawiązała też do swojego kraju urodzenia wykorzystaniem w swoim repertuarze kastanietów, które wspaniale współgrały również z piosenkami latynoamerykańskimi. Innym ciekawym instrumentem, na którym grała Carmen – tym razem typowo latynoamerykańskim – to charango, czyli mała „gitara” mająca swoje korzenie w regionie andyjskim Południowej Ameryki.

Gra na kastanietach

Gra na charango

Jednak skala uczuć, mająca swoje odwzorowanie w muzyce latynoamerykańskiej, jest o wiele szersza. I podczas sobotniej wędrówki słuchacze byli przeprowadzeni przez melancholię, zamyślenie, smutek, radość, matczyną miłość, beztroskę; można było pogrążyć się w zadumie, podczas innych piosenek uśmiechać, a w końcu również i śmiać (i śpiewać wspólnie zwrotkę!), jak podczas piosenki o pół-kajmanie pół-człowieku: „Se va el caimán”, czy w „La Cucharacha”, o biednym karaluchu bez nogi, bez piękności, bez miłości…

Meksyk, Kuba, Kolumbia, Peru, Brazylia i oczywiście Argentyna to kraje, w które przenosiła nas w sobotę muzyka… Kolęda La Peregrinación skomponowana przez wielkiego argentyńskiego muzyka Ariela Ramireza, walc, bolero, tango i wiele innych rytmów, piosenek przenosiły nas w świat uczuć i Ameryki Łacińskiej. W restauracji, której okna wyglądają na halę i jeżdżące w niej konie, szczególnie miło było usłyszeć ze specjalną dedykacją dla Stajni, piosenkę José Antonio, peruwiański walc słynnej piosenkarki i kompozytorki – Chabuca Grandy (1920-1983). Wszyscy miłośnicy koni zapewne znają Paso Peruano, peruwiański paso – rasę koni o niezwykłym, nietypowym chodzie: inochodzie, bardzo wygodnym, „miękkim” dla jeźdźca.

En un bere-bere criollo,
va a lo largo del camino,
con jipijapa, pañuelo,
y poncho blanco de lino.

W piosence na kreolskim „bere-bere”, – gdyż konie te pochodzą od berberyjskich Arabów przywiezionych przez Hiszpanów – w tradycyjnym, eleganckim stroju – kapeluszu (jipijapa), apaszce (pañuelo) i białym, lnianym ponczo –  jedzie José Antonio, poznany przez Chabucę Grandę stary hodowca tych niezwykłych koni. Polecam obejrzeć film na Youtubie (w tle z piosenką José Antonio w wykonaniu Chabuca Grandy) przedstawiający te piękne konie i ich chód.

Dziękujemy bardzo Carmen oraz Tomaszowi za tę niepowtarzalną wędrówkę, a jej synowi – Wiktorowi za koordynacją wizualno-muzyczną pokazu slajdów. Stajnia Chojnów i Estancia del Vino też poniekąd działają rodzinnie i wszelka taka współpraca wydaje nam się bardzo piękna, a przede wszystkim w swoim charakterze bardzo latynoamerykańska. I słowami przewodniej piosenki występu Carmen – „El Vagabundo” – zakończę ten wpis:

Que importa saber quien soy
ni de donde vengo ni por donde voy
solo quiero que me des tu amor
que me da la vida que me da calor

Nie ważne kim jesteśmy, skąd pochodzimy, ważna jest miłość, życie i ciepło, które możemy sobie dać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>